![](http://anb.viitorul.org/files/styles/image_full/public/field/image/mita.jpg?itok=25NdqThu)
În Republica Moldova pentru business e mai avantajos să dea mită decât să muncească onest. Jumătate din cei care s- au opus actului de corupție și au preferat să meargă pe căi legale regretă decizia luată. Este una din concluziile conferinței ”Combaterea corupției în Moldova: Ce poate face businessul”, la care au participat, reprezentanți ai asociațiilor de business, funcționari și experți economici.
O problemă enormă pentru companiile care lucrează legal o reprezintă concurența neloială din partea companiilor care lucrează absolut ilegal și sunt protejate de funcționari corupți.